BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówWIKI czy ENCYKLO-pedia??

W dobie Internetu i natłoku informacji zarówno łatwo jak i trudno odnaleźć te właściwe. Jest ich nieskończona ilość, ale które są prawdziwe a które fałszywe? Odpowiedź próbowali znaleźć uczestnicy zajęć przybyli do Pracowni Orange w dniu 31 stycznia.


Poszukiwanie odbyło się na zasadzie podróży w czasie. Najpierw dzieci przedostały się przez zaczarowane hula hop do świata, w którym nie było komputerów, a wszelkie wiadomości należało szukać w księgach. Uczestnicy w dwóch grupach mieli za zadanie z rozsypanki różnych informacji wybrać tylko te prawdziwe. Jakież było ich zakłopotanie gdy w tym celu musieli wertować kartki wielkich tomów encyklopedii znajdujących się w czytelni biblioteki. Oczywiście udało się je znaleźć, ale wymagało to ciszy skupienia i czasu.

Następnie podobne zadanie czekało ich w XXI wieku i tu idealnie sprawdziła się dobrze wyposażona Pracownia Orange. Podczas gdy wcześniej dzieci miały problem z ruszeniem z miejsca tutaj dla wszystkich stało się jasne od czego zacząć: Google, Wikipedia i do dzieła. Upsss!!! Tu też jest masa informacji. Padły pytania: - Mamy to wszystko czytać? I właśnie wtedy wkroczyłyśmy do pomocy. Odbyła się pogadanka na temat tego w jaki sposób wyszukiwać informacje. Na jakich strony internetowe wchodzić aby mieć pewność ze są sprawdzone, jak filtrować treści itp. Było to takie mini wprowadzenie przed zajęciami w Dniu Bezpiecznego Internetu.

Niemal każde dziecko ma telefon, tablet, komputer z dostępem do Internetu a co za tym idzie do różnych treści. Po dzisiejszych zajęciach ewidentnie dało się zauważyć swobodę w poruszaniu się po wirtualnym świecie, ale nie zawsze są to przemyślane ruchy. Dzieci wklepują w klawiaturę różne treści i nie odpowiadają za wyniki wyświetleń. Należy je przed tym ustrzegać, edukować i właśnie po to była ta lekcja J

(a tak na marginesie: większości dzieciom bliższe było pojęcie WIKIPEDII aniżeli ENCYKLOPEDII)

Dodane: 2017-02-08 | edytowane: 2017-02-08


Licznik odsłon: 821901
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01