
Po wielu miesiącach literackiej rozłąki udało się zorganizować spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Odbyło się na świeżym powietrzu, w altance w Starym Lublińcu (27.05.). Licznie zgromadzeni klubowicze dyskutowali na temat dwóch książek: „Twoje życie w moich rękach” Katarzyny Skrzydłowskiej- Kalukin oraz „Pokój z widokiem. Lato 1939” Marcina Wilka.
Pierwsza z nich dotyczy sytuacji w polskiej służbie zdrowia. Temat bardzo na czasie, aczkolwiek książka wydana przed wybuchem pandemii koronawirusa. Może to i lepiej, bo daje punkt odniesienia i porównania sytuacji. Książka formą wywiadu z lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami, opiekunkami, osobami pracującymi w szpitalach i przychodniach. Przedstawiają oni swoją perspektywę pracy, która od strony pacjenta wygląda zupełnie inaczej. Jak jest naprawdę? Odpowiadają pracownicy różnych zawodów i specjalizacji, zarówno w dużych jak i mniejszych miejscowościach. Wiadomo, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. To co nam wydaje się zaniedbaniem czy lekceważeniem ze strony lekarza, może być czymś zupełnie innym. Pracownicy służby zdrowia często są bezradni w walce z systemem. Poszczególne osoby wyjaśniają jak wyglądają procedury leczenia, tłumaczą dlaczego kolejki do specjalisty są tak długie. Dzięki temu czytelnik może zrozumie i stanie się bardziej wyrozumiały? A może trzeba dużej zmiany, by zarówno jedna, jak i druga strona czuła satysfakcję i zadowolenie?
Kolejna książka dotyczy II wojny światowej, a właściwie okresu sprzed jej wybuchu. „Pokój z widokiem. Lato 1939” jest reportażem zawierającym szeroki wachlarz informacji. Autor przedstawia sytuację w kraju z perspektywy jego mieszkańców, osób które przetrwały i opowiedziały swoje historie. Byli wtedy dziećmi, nastolatkami, którzy chcieli cieszyć się życiem. Z jednej strony przeczuwali zbliżająca się wojnę, z drugiej zaś odrzucali myśl o jej wybuchu. Polacy spragnieni wyjazdów i wolności, po wojnie zapragnęli odskoczni. Apogeum ruchu turystycznego przypadło na 1939 rok. Książka zawiera także szereg doniesień prasowych mówiących o sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju. Tematy przeplatają się i dotyczą wszystkich rejonów Polski, dzięki czemu czytelnik może porównać losy mieszkańców Kresów Wschodnich, miasta Gdańsk, Wilna czy też małych wsi. Warto zapoznać się z książką, bo dostarcza cennych wiadomości. Klubowicze uznali jednak, że ciekawe treści mogły zostać przedstawione w trochę bardziej uporządkowany sposób. Panuje zbyt duży chaos i drobiazgowość.
Spotkanie DKK było też okazją do przypomnienia sobie wszystkich przeczytanych do tej pory książek. Na odgórną prośbę czytelnicy mieli wybrać pozycje, które najbardziej im się podobały z dziedziny literatura piękna oraz literatura faktu. Nie było to łatwe zadanie, bo w przeciągu 10 lat klubowicze przeczytali ponad 80 książek w ramach działalności DKK w Cieszanowie.
Moderator: Małgorzata Mizyn
Dodane: 2021-05-31