
W podtytule użyte są słowa „służba zdrowia”. Autorka posługuje się zamiennie pojęciem „ochrona zdrowia”. Mniejszą uwagę należy poświęcić samej definicji tych słów, ważniejsze jest bowiem praktyczne przesłanie jakie za sobą niosą. Jest to trudna, często niewdzięczna praca, wymagająca wiedzy i poświęcenia.
Większość Polaków ma złe zdanie o opiece zdrowotnej w naszym kraju, więc wydaje mi się, że wydanie tego zbioru wywiadów w jakimkolwiek innym czasie, nie zmieniłoby ich odbioru. Rozpoczęliśmy już drugi rok życia w realiach pandemii COVID 19, więc systemem ochrony zdrowia z konieczności interesują się wszyscy.
Wymowne jest motto książki : Umęczonym pacjentom polskiego systemu ochrony zdrowia, żeby przekonali się, że nie są sami. Bardzo dużym walorem książki jest fakt, iż autorka przeprowadziła wywiady z osobami, które bezpośrednio zajmują się leczeniem chorych. O trudnej pracy w systemie ochrony zdrowia wypowiadają się osoby o różnych specjalnościach: pielęgniarka, pracownicy pogotowia ratunkowego, lekarz rezydent, profesor medycyny. Ich wypowiedzi realnie pokazują szarą codzienność w szpitalach i innych placówkach leczniczych. Mówią zarówno o niedoskonałościach systemu opieki zdrowotnej, jak też o możliwościach jego poprawy. Nie gloryfikują wszystkich lekarzy, mówią, że niektórzy z nich obniżają prestiż zawodu, wykazując brak kultury osobistej i niskie kwalifikacje. Udzielający wywiadów pokazują też różne zachowania pacjentów.
Obecnie jesteśmy zasypywani sprzecznymi informacjami na temat opieki zdrowotnej w naszym kraju i postępach w zwalczaniu pandemii. Warto zatem przeczytać książkę i wyrobić sobie własną opinię na temat ludzi, którzy
nasze zdrowie mają w swoich rękach oraz systemu, w którym pracują.
Edward Dziaduła (DKK Cieszanów)
Dodane: 2021-04-15 | edytowane: 2021-04-28