BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówTanya Valko- bliskie spotkanie z Orientem

24 stycznia gościem biblioteki była pisarka, arabistka Tanya Valko. To pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie prawie przez 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. Po ponad 25 latach na obczyźnie w 2018 r. pozostawiła za sobą dyplomatyczne życie i wróciła do Polski- nie wie na jak długo.

Jest autorką bestsellerowej „Arabskiej sagi”, a w tym: „Arabskiej żony”, „Arabskiej córki”, „Arabskiej krwi” i „Arabskiej księżniczki”. Sukces tej serii skłonił autorkę do napisania „Azjatyckiej sagi”, w tym „Okruchów raju” i „Miłości na Bali”, która jest kontynuacją losów bohaterów poprzedniego cyklu. Powieściami „Arabska krucjata” i „Arabski mąż” Tanya powraca do krajów arabskich. „Arabski syn” jest kontynuacją całej orientalnej serii.
Na spotkaniu zgromadziło się bardzo dużo czytelników zainteresowanych jej twórczością. Pisarka opowiadała o swoim życiu w krajach arabskich. Bardzo szybko połknęła bakcyla Orientu, zakochała się w kulturze muzułmańskiej. Opowiadała o tym w jaki sposób powstały jej książki, że historie bohaterów są często modyfikacją historii jej przyjaciół i znajomych. Scenariusze jej powieści pisze życie. Zaczęła pisać, bo brakowało jej na polskim rynku opowieści o życiu w krajach arabskich widzianych oczyma Polki. Doświadczenie ma ogromne co zaowocowało bogatym już dorobkiem literackim. Tanya zdradziła także, że niedługo pojawi się kontynuacja arabskiej sagi (jeden rozdział osadzony będzie w Polsce).
Pisarka przekazała zgromadzonym czytelnikom ogrom wiedzy, wiele ciekawostek (była nawet na imprezie u Muammara Kadafiego, którego uśmierciła w swojej książce). Spotkanie było okazją do rozmowy, zdobycia autografu i zdjęcia z pisarką, która jest niezwykle komunikatywna, sympatyczna i bardzo ekspresyjna.


Dodane: 2019-01-29


Licznik odsłon: 891290
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01