BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówOficjalne otwarcie i poświęcenie budynku MBP w Cieszanowie

10 kwietnia 2013 roku, o godz. 14.00, miało miejsce oficjalne otwarcie i poświęcenie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie. Patronat medialny objęła TVP Rzeszów. Przecięcia wstęgi dokonali: biskup Marian Rojek, Stanisława Chomyszyn - Przewodnicząca Rady Gminy, Wiesław Bek - Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Od 10.00 w budynku był organizowany pokaz historyczny W pracowni mistrza Jana Gutenberga wykonany przez ART-PAPIER Czerpalnia Papieru Flawiusz Pietrzyk. Przez cały dzień uczniowie klas II - VI, wraz z nauczycielami, przychodzili by popisać gęsim piórem na nadrukowanej specjalnie dla nich kartce papieru czerpanego. Zaproszeni goście także sprawdzali swoje umiejętności w tej sztuce. Potwierdzeniem dokumentu był lak, który mnich składał na każdej kartce.

Ponad pięć i pół wieku temu Jan Gutenberg, poszukując sposobu wykonania kosztownej Biblii, tak aby nie różniła się od ówczesnych rękopisów, powziął myśl odlania pojedynczych liter z metalu. W ten oto sposób rozpoczęła się nowa era - era druku, era Gutenberga. Dzięki nauce połączonej z zabawą uczestnicy pokazu mają niepowtarzalną okazją przeżyć ponownie chwilę narodzin przełomowego wynalazku! Warsztaty utrzymane są w duchu epoki Gutenberga. W czasie zajęć używamy zabytkowej, XIX wiecznej prasy drukarskiej. Prowadzący pokaz występują w strojach z XV wieku.

W ten dzień biblioteka przygotowała także atrakcję dla najmłodszych mieszkańców gminy - zaczynając od 3-latków i kończąc na klasach I. Po modernizacji w budynku została utworzona edukacyjna sala zabaw Bajkolandia i to ona właśnie została udostępniona dla pociech.

O godz. 14.00 odbyło się uroczyste poświęcenie budynku przez Biskupa Mariana Rojka. Oprócz przemówień były kwiaty i ciepłe słowa. Młodzieżowy teatr wystawił scenkę nawiązującą do cywilizacji i kultury starożytnej, postaci filmowych i książkowych, współczesnych celebrytów oraz młodych czytelników. Dyrektor MBP przedstawiła prezentację opowiadającą o bogatej historii budynku, który został właśnie poświęcony. Wystąpiła także Pani Jadwiga Piwódzka, wieloletni kierownik biblioteki. Fragment wspomnień spisanych przez J. Szajowską, mieszkankę Cieszanowa, dotyczących budynku w czasie II wojny światowej przedstawił Mateusz Kocemba. Na zakończenie odbyło się otwarcie wystawy 150. rocznica bitwy pod Kobylanką. Dla wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Miejskie Koło Gospodyń w Cieszanowie.

Wystawę będzie można obejrzeć w bibliotece do 18 maja 2013 r.

Budynek MBP w Cieszanowie zmienił swoje oblicze. Praktycznie przez cały rok 2012 trwała realizacja projektu Infrastruktura Biblioteki+ Przebudowa i modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie. Instytucja otrzymała wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od Województwa Podkarpackie. Największą część pokryła Gmina Cieszanów.

Parter budynku to przede wszystkim biura. Znajduje się tam: Firma Parkaria. Mała Architektura; Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Cieszanowie; Zakład Obsługi Gminy Sp. z o.o. w Cieszanowie; Lokalna Grupa Działania Serce Roztocza; Miejskie Koło Gospodyń; Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oddział w Cieszanowie; Gabinet Pielęgniarek Środowiskowo-Rodzinnych oraz Młodzieżowe Centrum Kariery.

W części bibliotecznej, czyli na piętrze powstała edukacyjna sala zabaw Bajkolandia oraz działa multimedialna Pracownia Orange. Biblioteka posiada nowoczesny sprzęt i jest w pełni przystosowana do obsługi specjalnej grupy użytkowników. Oprócz tego ma do dyspozycji czytelników: bogaty księgozbiór, zbiory multimedialne oraz czasopisma. Miła aranżacja pomieszczeń dopełnia reszty.

Relacja z otwarcia jest dostępna na platformie TV Lubaczów W obiektywie.

W aktualnościach TVP Rzeszów: www.tvp.rzeszow.pl

Na stronie Kancelarii Rady Premiera ukazała się informacja o cieszanowskiej Bibliotece www.premier.gov.pl

Film z otwarcia MBP w Cieszanowie: www.lubaczow.tv.pl.

Informujemy, że kolejna filmowa relacja z otwarcia MBP 25 kwietnia 2013 r. w TVP Rzeszów o godz. 17.00.

Dodane: 2013-04-05 | edytowane: 2013-04-30


Licznik odsłon: 862292
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01