
5 września w całej Polsce odbyła się 9 edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem był to dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”.
Wybitne dzieło polskiego romantyzmu łączące elementy realizmu i fantastyki. Utwór powstał na emigracji po klęsce powstania listopadowego. Jest to opowieść o dwóch siostrach Balladynie i Alinie, które są głównym źródłem analizy postępowania bohaterów. Całość utworu zachowana jest w magicznej scenerii jeziora Gopło oraz tajemniczych postaci Goplany oraz jej pomocników Skierki i Chochlika, którzy mają wpływ na wydarzenia zawarte w tekście. Balladyna i Alina konkurują bowiem o względy króla Kirkora. Bezwzględność i determinacja w osiągnięciu celu doprowadza Balladynę do szeregu zbrodni. Ostatecznie jednak spotyka ją kara i ginie rażona piorunem. Sprawiedliwość zwycięża.
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie od początku bierze udział w akcji Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji napisał: „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”.
Fragmenty „Balladyny” czytane były w Centrum Koncertowo- Wystawienniczym w Cieszanowie (cerkiew św. Jerzego). Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. W role lektorów wcielili się dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, dyrektor Centrum Kultury i Sportu, przewodniczący rady gminy wraz z radnymi, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Cieszanów.
Wystąpili:
1. Balladyna- Małgorzata Mizyn
2. Alina- Anna Herda
3. Kirkor- Adam Zaborniak
4. Goplana- Urszula Kopeć- Zaborniak
5. Skierka- Angelika Kata
6. Chochlik- Tomasz Róg
7. Wdowa- Marlena Wiciejowska
8. Pustelnik- Jan Jabłoński
9. Kostryn- Paweł Zaborniak
10. Grabiec- Daniel Kielar
11. Filon- Marian Ciepły
12. Lekarz, Goniec, Żołnierz- Malwina Kowal
13. Kanclerz- Marian Pachołek
Serdeczne podziękowania należą się tym, którzy zechcieli przyjść do cerkwi i osobiście uczestniczyć w wydarzeniu. Dziękujemy również osobom, które oglądały nas online, ponieważ całość emitowana była na żywo na Facebooku Mbp biblioteka Cieszanów, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz Nad Brusienką.
Fot. Witold Buczko
Dodane: 2020-09-10 | edytowane: 2020-09-10