BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówNagroda dla Dyskusyjnego Klubu Książki

30 listopada w Hotelu Rzeszów odbyło się spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki. Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Barbara Chmura wręczyła trzy nagrody dla DKK. Wśród nagrodzonych znalazł się klub z Cieszanowa. Nagrodę w postaci czytnika e-book Kindle 3 przyjęła moderator DKK Małgorzata Mizyn.

Spotkanie obejmowało m.in. wykład Jarosława Czechowicza, krytyka literackiego, autora bloga "Krytycznym okiem" pt. Ważne i najważniejsze - najciekawsze polskie powieści XXI wieku. Subiektywny przegląd.

„W bibliotekach publicznych Podkarpacia, w bieżącym roku działa 100 Dyskusyjnych Klubów Książki, 54 dla dorosłych osób i 46 dla dzieci i młodzieży. Projekt Instytutu Książki DKK realizowany przez WiMBP w Rzeszowie zyskał w 2018 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w: Woli Rafałowskiej, w Woli Zgłobieńskiej, Zasowie i Żołyni. Kluby proponują czytelnikom ciekawe książki do dyskusji, spotkania z pisarzami i interesujące rozmowy na temat przeczytanych książek. Dla klubowiczów i czytelników bibliotek zakupiono 1 180 książek i zorganizowano 60 spotkań autorskich z: Katarzyną Boni, Elżbietą Cherezińską, Ewą Cielesz, Wiesławem Drabikiem, Barbarą Gawryluk, Magdaleną Grzebałkowską, Katarzyną Enerlich, Joanną Fabicką, Jackiem Hugo - Baderem, Jackiem Komudą, Barbarą Kosmowską, Marią Krasowską, Agnieszką Lingas - Łoniewską, Magdaleną Louis, Jakubem Małeckim, Krystyną Mirek, Tomaszem Samojlikiem, Małgorzatą Strękowską - Zarembą, Pawłem Wakułą, Małgorzatą Wardą. Bibliotekarze przeprowadzili 583 dyskusje, w których uczestniczyło ponad 4 000 osób”- podsumowuje Małgorzata Augustyn- koordynator wojewódzki DKK

Niecałe dwa tygodnie później w Warszawie (10-11 grudnia) odbyło się szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki zorganizowane przez Instytut Książki. W szkoleniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, z woj. podkarpackiego czterech moderatorów w tym Małgorzata Mizyn z Cieszanowa. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim. Jego książki cieszą się dużą popularnością wśród klubowiczów DKK. Spotkanie prowadził prof. Krzysztof Koehler, historyk literatury i poeta, wicedyrektor Instytutu Książki. Uczestnicy mogli dowiedzieć się dlaczego Jakub Małecki porzucił pracę w bankowości dla pisania, skąd czerpie pomysły i jak z pisarza fantastyki stał się jednym z lepszym powieściopisarzy w Polsce.
Kolejny dzień obfitował w szkolenia dla uczestników. Rozpoczął je wykład dziennikarza, publicysty i historyka Wojciecha Stanisławskiego, który przedstawił subiektywna opinię o najciekawszych książkach minionego roku. Nastepnie odbywały się szkolenia, dziennikarza i krytyka literackiego Marcina Kubego o najważniejszych zjawiskach prozatorskich i specjalisty z Instytutu Książki Jakuba Pacześniaka- o wybitnych dziełach poetyckich.
Odbyły się także dwa wykłady:
- promocja Dyskusyjnych Klubów Książki -prowadząca Małgorzata Grodzicka- koordynatorka DKK w województwie świętokrzyskim
- pozyskiwanie dodatkowych środków na działalność DKK- prowadzący Robert Kaźmierczak, samorządowiec, wiceburmistrz Jarocina, były dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania


Dodane: 2018-12-17 | edytowane: 2018-12-17


Licznik odsłon: 891285
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01