BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanów"Czas w dom zaklęty" Katarzyna Enerlich

25 kwietnia klubowicze spotkali się by podyskutować o książce „Czas w dom zaklęty” Katarzyny Enerlich. Książka jest próbą pokazania różnych uczuć: od miłości poprzez nienawiść i zemstę aż do przebaczenia. Jest to opowieść o trudnych relacjach międzyludzkich, o tym jak człowiek może niszczyć drugiego człowieka ze zwykłej złośliwości. Autorka pokazuje bezsilność człowieka i sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

Dla Ruty i jej matki Krystyny dom pod lasem na Mazurach miał być azylem, schronieniem, miejscem do spokojnego życia. Kobiety zostały zdane na siebie po śmierci męża i ojca. Zabytkowy dom, jego atrakcyjna cena oraz piękno krajobrazów wydawały się idealnym miejscem do rozpoczęcia nowego życia. Krystyna tak bardzo uległa wewnętrznym emocjom, że kupiła dom mimo zapowiedzi uciążliwego sąsiedztwa. Zawiodła ją własna intuicja i wtedy zaczął się początek prawdziwych problemów. Wizja sielskości i spokoju bardzo szybko została zaburzona przez sąsiadkę Serafinę- kobietę okrutną, mściwą, złośliwą, a wszystko pod maską zagorzałej katoliczki. Za wszelką cenę pragnie dać się we znaki swoim sąsiadkom i uprzykrzyć im życie. Wzywa policję i zakłada sprawy w sądzie udając biedną, starszą, schorowaną kobietę, która potrzebuje ciszy i spokoju. „Oto jak jedna nienawiść rodzi kolejną tworzy się pętla nienawiści, z której tak trudno umknąć”
Krystyna jest spokojna, opanowana. Sytuacje z sąsiadką stara się załagodzić, przyjąć taką jaka jest. Nie ma w naturze chęci odwetu. Problemy dusi w sobie zażywając początkowo walerianę, a następnie coraz silniejsze środki uspokajające…Jej córka Ruta jest utalentowana plastycznie i marzy by zostać malarką. Droga do szczęścia nie jest prosta, narażona na wiele niepowodzeń. Na swojej drodze spotyka zakazaną miłość, ale także rzeszę życzliwych ludzi, dzięki którym poznaje siebie.
Całość rodzinnych i sąsiedzkich relacji osadzona jest w domu, który skrywa tajemnicę. Czy istnieje klątwa, która ma moc dosięgania i niszczenia kolejnych pokoleń ludzi? A może tą klątwą są sami ludzie? I czy przebaczenie pozwoli osiągnąć spokój?
Moderator: Małgorzata Mizyn


Dodane: 2019-04-26 | edytowane: 2019-04-26


Licznik odsłon: 822237
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01