
W listopadzie obchodziliśmy Tydzień Pracowni Orange, z tej okazji spotkanie DKK odbyło się w pomarańczowej sali. Tematem dyskusji była książka „Cud” Emmy Donoghue. Jest to powieść historyczna, której akcja toczy się w roku 1850 w niewielkiej irlandzkiej wsi. Dzieją się tam rzeczy niezwykłe, 11 letnia Anna od 4 miesięcy nie przyjmuje żadnych pokarmów i żyje.
Rodzina i mieszkańcy wsi twierdzą, że to cud, a dziecko karmi się manną z nieba. Wieść niesie się po świecie, do Irlandii ściągają tłumy aby choć dotknąć „cudownego” dziecka.
W celu zbadania sprawy powołana zostaje komisja, która ma zweryfikować prawdziwość cudu. Jednym z członków jest pielęgniarka Lib- angielka, protestantka, wychowanka reformatorki nowoczesnego pielęgniarstwa. Uważana za heretyczkę ceni umysł i prawdę, a nie religie i tradycję. Wierzy w to co widzialne i namacalne. Kobieta od początku poddaje w wątpliwość rzekomy cud, musi jednak udowodnić swoje twierdzenie. Rozpoczyna dwutygodniowe obserwacje na przemiennie z siostra zakonną, wszystko notuje, poznaje otoczenie i zaprzyjaźnia się z dziewczynką. Przez długi czas nie jest w stanie pojąć jak to możliwe, że dziecko żywi się tylko modlitwą. Akcja nabiera tempa gdy Anna staje się coraz słabsza, wtedy dochodzi do niewiarygodnego odkrycia, które prowadzi do zaskakującego zakończenia.
W książce mamy do czynienia z żarliwą wiarą opierającą się o fanatyzm. Wiara w cud czy misternie opracowany plan? Ile człowiek jest w stanie poświęcić w imię Boga? Odpowiedzi można znaleźć na stronach powieści. Pomysł na pokazanie ślepej wiary daje czytelnikowi do myślenia.
Moderator: Małgorzata Mizyn
Dodane: 2019-01-05